Padaczka u psa – objawy, drgawki, porady

Padaczka u psa to objaw schorzeń ich ośrodkowego układu nerwowego (mózgu). Może mieć nieznane pochodzenie (jest to wówczas padaczka pierwotna, wynikająca z wrodzonych wad genetycznych) lub być skutkiem różnorodnych urazów czy przebytych chorób (nazywa się ją wówczas padaczką wtórną).

Padaczka u psa objawy i przyczyny

Jeśli chcemy lepiej poznać przyczyny występowania padaczki u psów, musimy wiedzieć, że mogą być one wielorakie. Poza tym jedne psy są bardziej predestynowane do tego, by zachorować niż inne. Nie ma jednak na to reguły, dlatego że – po pierwsze – mogą ją powodować wady wrodzone, dotyczące układu nerwowego. Po drugie źródłem choroby bywają uszkodzenia mózgu, krwiaki, guzy i zapalenia mózgu, przebyte zawały, zatrucia, schorzenia metaboliczne i długie okresy niedotlenienia, a także niedobór witaminy B. Po trzecie padaczka nierzadko ujawnia się wraz z innymi chorobami – z cukrzycą, nadczynnością tarczycy, niewydolnością nerek czy wątroby, a także z chorobami zakaźnymi. Po czwarte w końcu, wywołują ją również czynniki toksyczne i elementy zakaźne. W przypadku padaczki wrodzonej (idiopatycznej) nie da się – za pomocą metod diagnostycznych – określić jej źródła.

padaczka u starego psa
Padaczka u psa – zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Pies padaczka – jakie rasy?

W wyniku badań nad padaczką u psów, wyodrębniono rasy, których przedstawiciele chorują częściej niż inni. Są to dogi niemieckie, boksery, mopsy, rottweilery, bernardyny, a także shar-pei. Oczywiście, nie jest tak, że każdy z nich będzie chory oraz że u innych nie wystąpią objawy padaczki. Nie ma rasy, która byłaby wolna od tego problemu. Czytaj dalej Padaczka u psa – objawy, drgawki, porady