Padaczka u psa – objawy, drgawki, porady

padaczka u psa

Padaczka u psa to objaw schorzeń ich ośrodkowego układu nerwowego (mózgu). Może mieć nieznane pochodzenie (jest to wówczas padaczka pierwotna, wynikająca z wrodzonych wad genetycznych) lub być skutkiem różnorodnych urazów czy przebytych chorób (nazywa się ją wówczas padaczką wtórną).

Padaczka u psa objawy i przyczyny

Jeśli chcemy lepiej poznać przyczyny występowania padaczki u psów, musimy wiedzieć, że mogą być one wielorakie. Poza tym jedne psy są bardziej predestynowane do tego, by zachorować niż inne. Nie ma jednak na to reguły, dlatego że – po pierwsze – mogą ją powodować wady wrodzone, dotyczące układu nerwowego. Po drugie źródłem choroby bywają uszkodzenia mózgu, krwiaki, guzy i zapalenia mózgu, przebyte zawały, zatrucia, schorzenia metaboliczne i długie okresy niedotlenienia, a także niedobór witaminy B. Po trzecie padaczka nierzadko ujawnia się wraz z innymi chorobami – z cukrzycą, nadczynnością tarczycy, niewydolnością nerek czy wątroby, a także z chorobami zakaźnymi. Po czwarte w końcu, wywołują ją również czynniki toksyczne i elementy zakaźne. W przypadku padaczki wrodzonej (idiopatycznej) nie da się – za pomocą metod diagnostycznych – określić jej źródła.

padaczka u starego psa
Padaczka u psa – zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Pies padaczka – jakie rasy?

W wyniku badań nad padaczką u psów, wyodrębniono rasy, których przedstawiciele chorują częściej niż inni. Są to dogi niemieckie, boksery, mopsy, rottweilery, bernardyny, a także shar-pei. Oczywiście, nie jest tak, że każdy z nich będzie chory oraz że u innych nie wystąpią objawy padaczki. Nie ma rasy, która byłaby wolna od tego problemu.

Atak i objawy padaczki u psa

Objawami padaczki są głównie drgawki całego ciała, ale także drżenia mięśni, zaburzenia równowagi i zmiany w zachowaniu. Może je wywoływać wiele czynników. Czasami jakiś pies jest predestynowany do padaczki, ale ujawnia się ona u niego dopiero w przypadku urazu bądź innej choroby. Jeśli pies zaczyna nagle, gwałtownie drgać, oznacza to, że w jego mózgu doszło do zaburzeń (zwiększyła się aktywność bioelektryczna). Pies, chorujący na padaczkę, jest ogólnie zdrowy. Na co dzień funkcjonuje bardzo dobrze. Jednak od czasu do czasu pojawia się to, co zdradza istnienie problemu.

padaczka u psa objawy
Drgawki u psa – zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Atak padaczki u psa mogą mieć różną skalę. W literaturze wyróżnia się napady małe (niemal niedostrzegalne, polegające np. na zachwianiu równowagi i krótkotrwałej utracie świadomości) oraz napady duże (utrata świadomości i drgawki), trwające od kilku sekund do kilku minut. Jeśli występuje kilka napadów pod rząd, mówi się o stanie padaczkowym. Zanim dojdzie do napadu pies jest niespokojny, pobudzony ruchowo. Porusza się bez konkretnego celu, chce uciekać, ale nie wychodzi mu to. Stan ten (faza zwiastunowa napadu) trwa do kilku godzin.

Napad powala psa na ziemię. Jego mięśnie są napięte, a ciało zaczyna drżeć, zaś z pyska wydobywa się ślina. Błony śluzowe mogą przybrać sinawą barwę. Drgawki, które u niektórych psów powracają co kilka dni, u innych co kilka miesięcy, powodują wyczerpanie organizmu. W ich wyniku pies jest zmęczony, a często ma również nowe dolegliwości.

Drgawki u psa

Przede wszystkim drgawek nie można bagatelizować. Leżącego na ziemi psa trzeba przytrzymać, zapobiegając jego niekontrolowanym ruchom, które mogłoby spowodować uszkodzenia jego ciała. Należy zabezpieczyć język zwierzęcia, by się nie udusiło. Można to zrobić chociażby za pomocą owiniętej szmatką łyżki. Gdy drgawki miną, trzeba udać się z psem do weterynarza albo wezwać go do siebie.

atak padaczki u psa
Atak padaczki u psa – zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Należy obserwować napady u swojego psa. Ponieważ mają one różne fazy, powinno się je kontrolować, by wiedzieć, czy pies popada w stany padaczkowe czy też ma jedynie pojedyncze napady.

Co powinien zbadać weterynarz?

Weterynarzowi trudno jest od razu określić, co stoi za padaczką danego psa. Musi wykonać szereg badań klinicznych, by szacunkowo określić przyczynę. Sprawdza dno oka, nerki i wątrobę, Poza tym konieczne są badania EKG, RTG, badania morfologiczne, biochemiczne, jak również badania moczu. Dopiero widząc wyniki, może określić, dlaczego u zwierzęcia dochodzi do drgawek i jak leczyć zaistniałe objawy.

Z tego artykułu powinieneś zapoznać się z zagadnieniami: padaczka u psa, padaczka u psa objawy, objawy padaczki u psa, drgawki u psa, atak padaczki u psa, padaczka u starego psa, pies padaczka. Zapraszam do komentowania artykułu i przeczytania kolejnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *